Шовкотрафарет

Шовкотрафаретний друк

Шовкотрафаретний друк, шовкографія, трафаретний друк, шовкотрафарет, або друк фарбою – один з найпопулярніших методів брендування різної сувенірної, рекламної продукції та текстилю.

Технологію шовкотрафаретного друку можна застосовувати на будь-яких видах текстилю і готових виробах, наносити однотонні або повноколірні зображення різного розміру та товщини ліній. Маємо великий вибір кольорів нанесення: металізовані (під золото або срібло), флуоресцентні фарби. Шовкотрафаретний друк має високий термін зносостійкості, тобто нанесене зображення досить добре тримається на тканині і не облазить.  При правильному догляді зображення тримається 30-50 праннів і не пошкоджується. Принти виходять насиченими, яскравими, створюють відчуття рельєфності зображення за рахунок товщини фарби, яка досягає 100 мкм. Швидкість роботи автоматичних та ручних верстатів трафаретного друку дозволяє брендувати продукцію великими тиражами.

Нанесення шовкотрафаретом застосовують також у поліграфії та на таких матеріалах, як: дерево, метал, пластик, скло, папір, кераміка, шкіра, поліетилен й багатьох інших. Важливо, щоб поверхня, на яку наносять зображення, була плоскою, не дуже рельєфною.

Застосування технології шовкотрафаретного друку

Для шовкотрафаретного друку на текстилі потрібне таке обладнання: спеціальний шовкотрафаретний друкарський верстат, друковані форми-трафарети, ракеля та фарби.

Перенесення зображень за допомогою шовкографії здійснюють методом видавлювання фарб через трафарет, створений зі спеціального матеріалу. В основному для трафаретів використовують тонкі нейлонові, металеві або поліефірні сітки із високою щільністю ниток. Фарбу продавлюють та рівномірно розподіляють на одяг або тканину через сітку за допомогою руху ракеля. Перший шар фарби сушать швидкою сушкою. За необхідності зверху наносять другий шар, щоб картинка вийшла яскравішою та чіткішою та знову сушать у спеціальній тунельній сушарці до повного висихання.

Стандарно максимальне поле задруку — 380 х 480 мм, більший розмір нанесення можливий тільки при виготовленні індивідуальних трафаретних форм.

Етапи шовкотрафаретного друку та додрукарська підготовка

Додрукарська підготовка:

Дизайнер чи технолог виробництва робить кольороподіл наданого макета на окремі кольори з точним накладанням їх у вихідному макеті. Оскільки кожен колір треба наносити окремо, то після висихання першого наносять 2-ий колір і так далі…Потім проводять сам процес підготовки трафаретних форм і засвічення зображень макета. Одна трафаретна форма відповідає за один колір. Готові трафаретні форми виставляють на верстаті для друку та синхронізують між собою. Виставляють їх згідно із правильною послідовністю кольорів у макеті.

Процес підготовки фарби:

Шовкотрафаретний друк дає можливість наблизити колір зображення за кольоровою моделлю Cmyk або Pantone. Найчастіше фарби замішують відповідно до формул Pantone. Повноколірне зображення або градієнти за допомогою шовкографії передати досить складно або неможливо. Можна наносити  зображення різного розміру та товщини фарби. Фарба чудово проникає в структуру тканини, що гарантує зносостійкість. Технологи рекламно-виробничої компанії Біг Фіш підбирають фарби відповідно до складу матеріалу, на якому друкують або відповідно до складності макета. Зазвичай використовуємо високоякісні пластизольні та водні фарби різних виробників, які є безпечними та мають відповідні сертифікації. Пластизольні фарби чудово лягають на світлий та темний матеріал і характеризуються насиченістю кольорів, яскравістю та високою зносостійкістю. Фарби на водній основі частіше використовують для друку на натуральних тканинах та синтетиці. Також друкуємо золотом, сріблом, флуоресцентними фарбами яскравих кольорів та світловідбивними фарбами.

Процес друку:

Після того, як попередні процеси виконані – готові трафаретні форми виставлені на верстаті та підготовлені фарби для друку – переходимо до процесу друку.

Текстильний виріб кладуть на карусельний стіл, поверхня якого вкрита клеєм для фіксації тканини, який не дає їй зміщуватися. Також важливо, щоб тканина не мала складок, щоб фарба лягала рівномірно. На підготовлену поверхню опускають раму з трафаретом та спеціальним інструментом – ракелем, фарбу продавлюють через отвори сітки та рівномірно розподіляють на одяг або тканину через сітку за допомогою руху ракеля. Нанесений шар просушують швидкою сушкою. Якщо малюнок вийшов недостатньо яскравим та насиченим, процедуру нанесення фарби через шаблон повторюють. Після цього виріб ретельно сушать при певній температурі в кінцевій тунельній сушарці.

 

Переваги та особливості шовкотрафаретного друку:

–       відмінна яскравість і насиченість кольору;

–       висока зносостійкість (фарба проникає в структуру тканини та зберігає її еластичність);

–       різноманітність колірних і фактурних рішень;

–       рекомендується для друку великих тиражів і малюнків великого розміру.

Правила догляду за брендованими виробами:

Найкраще використовувати режим «делікатне прання»’, без віджиму та відбілювачів.

Температурний режим — до 30 градусів.

Речі потрібно вивертати перед пранням.

Прасувати вироби потрібно навиворіт з мінімальною температурою, принт краще оминати.